Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

SALAMANDRA zamiast kwiatka

Tak się pięknie składa, że okrągły, 40 numer Magazynu Przyrodniczego SALAMANDRA pojawi się w sprzedaży 8 marca, czyli w Dniu Kobiet. Proponujemy więc, aby zamiast tradycyjnego kwiatka, albo wraz z nim, sprezentować wszystkim paniom nasz najnowszy numer z wiosennym ortolanem na okładce. Będzie go można nabyć w siedzibie naszego Towarzystwa oraz w Empikach na terenie całego kraju, a także w prenumeracie.

Choć według kalendarza trwa zima, pogoda za oknem od dłuższego czasu nastraja nas wiosennie. Wraz z cieplejszym powiewem wiatru i zwiastunami przedwiośnia – kwitnącą leszczyną, nieśmiało podnoszącymi swe delikatne główki przebiśniegami czy wychylającymi się z warstwy zeszłorocznych liści wiotkimi łodyżkami szczyru – rodzą nam się w głowach nowe pomysły i plany na tę najbardziej wyczekiwaną przez wszystkich porę roku. Dla przyrodnika i fotografa przyrody to czas wyjątkowych doznań. Budząca się do życia przyroda jest wdzięcznym tematem dla wielu twórców. W tym numerze postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej kompozytorom i dźwiękowcom, którzy w swoich utworach wykorzystują głosy ptaków, wplatając je w motyw instrumentalny albo tworząc melodię zainspirowaną ich trelem. Interpretacje śpiewu ptaków znalazły też miejsce w naszym komiksie, a na pytanie Dlaczego ptaki śpiewają staraliśmy się odpowiedzieć w nowej części SALAMANDERKI zilustrowanej akwarelami.

Od wydania poprzedniego numeru upłynęło ponad pół roku i wiele się w tym czasie wydarzyło. W półroczniku zasadniczo unikamy opisywania i komentowania bieżących wydarzeń, gdyż do czasu opublikowania zwykle przestają być aktualnościami. Tym razem nie mogliśmy jednak nie odnieść się do sprawy, która porusza całe polskie (i nie tylko) środowisko miłośników przyrody – propozycji dotyczących cięć drzew w Puszczy Białowieskiej. Jak zawsze prezentujemy też najważniejsze wydarzenia z działalności naszego Towarzystwa w ostatnich miesiącach. Sporo w tym numerze nowych tematów i wyjątkowych treści, które po raz pierwszy zostały zebrane i opublikowane. Poza artykułami wprowadzamy też konkursy dla najmłodszych i dorosłych. Warto więc przeczytać wszystko z uwagą od początku do końca.

W numerze ponadto:

*  Drapieżne ptaki niedrapieżne Romualda Mikuska

 * Gdzie płazy zimują Albina Pawłowskiego

 *  Polskie parki narodowe okiem fotografa Adama Ławnika

 *  Zwierzęta, których nie widzimy… Krzysztofa Zawieruchy

 *  Muzyka ptaków – dzieła nie wszystkie Witolda Muchowskiego

 *  Podwodny łowca Łukasza Łukasika

 *  Podniebna wycieczka Wojciecha Wójcika

 *  Ochrona przyrody po izraelsku Marty Więckowskiej

 *  Obce w prawnej luce Andrzeja Kepela

 *  Obce gatunki w lasach Małgorzaty Czyżewskiej

Nieustająco namawiamy do prenumerowania SALAMANDRY. To gwarancja stałej, niższej ceny, a także możliwość skorzystania z promocji kierowanych do naszych stałych czytelników. Zachęcamy do odwiedzania (i polubienia) naszego profilu na Facebooku.

Zapraszam do lektury!

Adriana Bogdanowska

Wybór numeru

Aktualny numer: 2/2023