Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Handel zagrożonymi gatunkami „w sieci” – seminarium

W połowie czerwca bieżącego roku PTOP „Salamandra”, wraz z partnerami z Węgier i Polski, zorganizowało kolejne seminarium dla przedstawicieli organów CITES z Europy Środkowej i Wschodniej. Tym razem odbyło się ono w Budapeszcie.

Tematem przewodnim spotkania był handel okazami CITES w Internecie. Przedstawiciele poszczególnych państw dzielili się w trakcie wystąpień swoimi doświadczeniami w tym zakresie. Najwięcej prezentacji miała czteroosobowa grupa Czechów. Nasi południowi sąsiedzi, jedyni w regionie (a prawdopodobnie także na świecie), wprowadzili ogólnokrajowe regulacje prawne określające zasady handlu okazami CITES za pośrednictwem Internetu. W seminarium, oprócz reprezentantów organów Konwencji z dziewięciu państw regionu, wzięli również udział przedstawiciele wybranych organizacji pozarządowych angażujących się w zwalczanie nielegalnego handlu okazami gatunków zagrożonych wyginięciem: Association „Fauna” (Ukraina), Green Balkans (Bułgaria), International Fund for Animal Welfare (IFAW) (przedstawiciele Wielkiej Brytanii i Belgii), ProWildlife (Niemcy). IFAW zaprezentowała założenia międzynarodowego projektu skupiającego się na badaniu skali internetowego handlu okazami CITES, natomiast „Fauna” wraz z „Salamandrą” przedstawiły wyniki monitoringu przeprowadzonego w ramach tego projektu na Ukrainie i w Polsce. Z kolei przedstawicielka ProWildlife wystąpiła z bardzo ciekawą prezentacją na temat handlu (m.in. internetowego) okazami gadów należących do gatunków chronionych w krajach ich występowania, jednak nieobjętych przepisami CITES.

Uczestnicy seminarium z zainteresowaniem wysłuchali wszystkich wystąpień i na koniec zgodnie zadeklarowali chęć wdrożenia działań monitoringowych w swoich krajach. W tym celu na początku przyszłego roku PTOP „Salamandra” i Polski Organ Zarządzający CITES planują zorganizowanie warsztatów, podczas których uczestnicy zapoznawać się będą z metodyką monitoringu od strony praktycznej.

Borys Kala
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru