Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Nowy pomnik przyrody

Nadnotecka „Salamandra” zaangażowała się w działania związane z pomnikami przyrody powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.

W ubiegłym sezonie przeprowadziliśmy inwentaryzację drzew pomnikowych, jesienią i zimą wyszukiwaliśmy okazy, które warto objąć ochroną. Efekty są już widoczne – dzięki współpracy z Nadleśnictwem Trzcianka w połowie roku został ustanowiony nowy pomnik przyrody. Jest nim jesion wyniosły rosnący na skraju lasu, koło Kuźnicy Czarnkowskiej. Po znalezieniu przez nas tego cennego drzewa skontaktowaliśmy się z nadleśnictwem, na którego terenie ono rośnie. Leśnicy przygotowali odpowiedni wniosek, który trafił do Urzędu Gminy Czarnków, a radni szybko podjęli odpowiednią uchwałę. Jesion ma ponad 4 m obwodu i wysokość około 30 m. W jego pobliżu znajdują się również inne pomniki przyrody – m.in. grupa 40 dębów szypułkowych. Obecnie prowadzone są starania o objęcie ochroną kolejnych pomnikowych drzew powiatu.

Nadnotecka „Salamandra” wydała także folder promujący czarnkowsko-trzcianeckie pomniki przyrody. Wersję drukowaną można otrzymać nieodpłatnie, kontaktując się z Kołem Nadnoteckim, wersja elektroniczna dostępna jest na stronie: www.pomniki-przyrody.info/pct.

Tekst i zdjęcie: Marek Maluśkiewicz
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Nadnoteckie Koło PTOP „Salamandra”

Folder wydano dzięki wsparciu Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego.

Wybór numeru