Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Susły ze Słowacji w poznańskim zoo

W tym roku udało nam się wzmocnić hodowlę susłów moręgowanych w ogrodzie zoologicznym w Poznaniu. Dzięki współpracy z przyrodnikami ze Słowacji przywieźliśmy do Polski 61 osobników, z czego 31 trafiło do klatek hodowlanych w zoo, a pozostałe wsiedliliśmy na stanowiskach w Głębowicach i Jemielnie. Zwierzęta pochodziły z międzynarodowego lotniska w Bratysławie, na którym żyje spora kolonia tych ssaków. Zanim to jednak nastąpiło, musieliśmy spełnić kilka istotnych formalności. Konieczne było uzyskanie zgody Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Ministerstwa Środowiska na Słowacji.

Poznańskie zoo jest naszym partnerem od początku trwania Programu „SUSEŁ”, którego celem jest reintrodukcja i ochrona susła moręgowanego w Polsce. To właśnie tutaj w 2004 roku powstała pierwsza hodowla. Dzięki nowym osobnikom wzrośnie zmienność genetyczna zwierząt hodowanych do reintrodukcji.

Julia Kończak
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuł współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wybór numeru