Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Nietoperze Afryki – poznajmy, by chronić

Pięcioro ekspertów z PTOP „Salamandra” udało się w marcu tego roku do Afryki, by na zaproszenie tamtejszych przyrodników pomóc w badaniach nietoperzy.

Kenia ma obecnie jednego profesjonalnego chiropterologa – to znacznie lepsza sytuacja niż w wielu innych krajach afrykańskich. Dr. Paulowi Webali w badaniach pomagają jego aktualni studenci, a czasami gościnnie także badacze nietoperzy z Europy czy Ameryki. Nas poprosił o pomoc już w 2013 r. podczas światowej konferencji chiropterologicznej w Kostaryce. Trochę trwało, zanim udało nam się wygospodarować czas i pieniądze. Było to możliwe dzięki publicznej akcji zbierania środków w serwisie internetowym PolakPotrafi.pl oraz nagłośnieniu akcji przez media. Datki od osób i firm pozwoliły na zakup sprzętu i pokrycie różnych kosztów związanych z badaniami. Za podróż zapłaciliśmy z własnych kieszeni.

Badania prowadziliśmy w zachodniej Kenii, w okolicach Jeziora Wiktorii. Przyniosły one sporo ciekawych odkryć*. Udało się także wykonać zdjęcia i nagrania jednej trzeciej kenijskiej fauny nietoperzy − przydadzą się w dalszych badaniach i działaniach edukacyjnych. Przeprowadziliśmy również szkolenie z zaawansowanych metod analizy nagrań dźwięków echolokacyjnych i przekazaliśmy zakupione z darowizn sieci do chwytania nietoperzy.

Andrzej Kepel
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

*) Zobacz: Kolorowe nietoperze na Czarnym Lądzie – SALAMANDRA 1/2015

Wybór numeru