Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Nietoperzowe lekcje podczas... spaceru

Pokazanie fascynującego świata nietoperzy jak najszerszemu gronu odbiorców jest jednym z głównych celów działań edukacyjnych prowadzonych przez Akademickie Koło Chiropterologiczne PTOP „Salamandra” w Gdańsku. Dlatego też w dniach 19−23 maja br., już po raz dwunasty członkowie Koła poprowadzili „Spacer z Nietoperzami” w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Jest to wieczorna wycieczka do śródleśnej Doliny Radości w Gdańsku Oliwie, w której trakcie uczestnicy mogą przekonać się na własne oczy i uszy jak dużo nietoperzy żyje w naszym najbliższym otoczeniu.

Uczestnicy „Spaceru z nietoperzami” twarzą w twarz z organizatorami – chwilę przed wyruszeniem w teren

Uczestnicy „Spaceru z nietoperzami” twarzą w twarz z organizatorami – chwilę przed wyruszeniem w teren
Fot. Konrad Bidziński

Uzbrojeni w detektory ultradźwięków uważnie nasłuchujemy i obserwujemy te latające ssaki, gdy polują nad naszymi głowami czy nad gładką taflą pobliskiego stawu. Jest to doskonała okazja do tego, żeby tym, którzy nie mieli dotąd kontaktu z nietoperzami, opowiedzieć, jak ważną rolę zwierzęta te odgrywają w środowisku, jakie zagrożenia na nie czyhają oraz w jaki sposób możemy je chronić. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ile nietoperzy żyje tuż obok, również w miastach. Krótki, bo zaledwie dwugodzinny spacer uświadamia im, że można je spotkać wszędzie, a z problemami ich ochrony może się zetknąć każdy z nas. W tym roku na „Spacer z nietoperzami” wybrało się przeszło 130 osób, w większości uczniów trójmiejskich szkół. Tego rodzaju zajęcia cieszą się coraz większym zainteresowaniem – już na tydzień przed pierwszym planowanym wyjściem mieliśmy zarezerwowane prawie wszystkie miejsca, a część uczestników to stali bywalcy naszych wycieczek. Żadna inna forma prezentacji nie daje tak wymiernych korzyści jak możliwość bliskiego spotkania z jej bohaterami. Mamy też już pierwsze zgłoszenia kryjówek nietoperzy pochodzące od ludzi, którzy dowiedzieli się o działalności Koła właśnie dzięki różnego rodzaju otwartym imprezom popularnonaukowym, co wyraźnie pokazuje, że poświęcony czas nie poszedł na marne.

Dzięki działaniom edukacyjnym coraz większa część społeczeństwa wie, dlaczego nie należy zakłócać nietoperzom ich snu zimowego, jak się zachować w przypadku spotkania ze zwierzęciem, które jest ranne lub wpadło do mieszkania, a także do kogo się zgłosić w takiej sytuacji.

Martyna Jankowska-Jarek
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Gdańskie Koło PTOP „Salamandra”

Wybór numeru