Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Jak oceniać raporty specjalistyczne?

W procesach ocen oddziaływania przedsięwzięć na środowisko organy ochrony przyrody często muszą oceniać poprawność wykonania raportów przygotowanych przez ekspertów lub osoby, które się za takowych podają. Dotyczy to na przykład opracowań z zakresu przewidywanego wpływu projektowanych farm elektrowni wiatrowych na nietoperze. Na prośbę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie przyrodnicy z PTOP „Salamandra” przeprowadzili szkolenie dla jej pracowników na temat analizy i oceny poprawności takich raportów.

Pierwszego dnia lata 2015 roku ponad czterdziestu pracowników RDOŚ w Szczecinie wzięło udział w warsztatach, podczas których zaprezentowano, jak należy prowadzić badania wpływu wiatraków na nietoperze, jak powinny być przedstawione ich wyniki i po czym rozpoznać, czy zaproponowane przez autora raportu wnioski i zalecenia są poprawne. W ramach ćwiczeń praktycznych uczestnicy warsztatów oceniali prawidłowość zapisów z przykładowych raportów. Na koniec dnia, a właściwie nocą, mieli okazję przekonać się, jak wygląda terenowa część badań chiropterologicznych i jakie są możliwości, a także ograniczenia badań detektorowych oraz różnego rodzaju sprzętu. Pracownicy RDOŚ podkreślali, że tego typu warsztaty przydałyby im się znacznie wcześniej, zanim wydali wiele decyzji określających warunki budowy elektrowni wiatrowych. Zapewne część zaleceń dotyczących ich dozwolonej lokalizacji czy okresowych wyłączeń wyglądałaby wówczas inaczej. Jednak lepiej późno niż wcale. Wiele decyzji jeszcze czeka na wydanie. W związku z powodzeniem szkolenia PTOP „Salamandra” rozważa przeprowadzenie podobnych warsztatów także w innych regionach kraju.

Tekst i zdjęcie: Andrzej Kepel
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru