Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Co dalej z kulikami?

Niegdyś kulik wielki uchodził za jednego z najbardziej charakterystycznych ptaków Wielkopolski. Nad Notecią prowadzona jest czynna ochrona tego gatunku

Niegdyś kulik wielki uchodził za jednego z najbardziej charakterystycznych ptaków Wielkopolski. Nad Notecią prowadzona jest czynna ochrona tego gatunku
Fot. Marek Maluśkiewicz

Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” już trzeci rok z rzędu realizuje projekt „Ochrona kulika wielkiego w kluczowych ostojach gatunku w Polsce”. Czynna ochrona kulika prowadzona jest na terenach najliczniejszego występowania tego gatunku w Polsce − nad Notecią – we współpracy z przyrodnikami z „Salamandry”.

Niegdyś kulik wielki uchodził za jednego z najbardziej charakterystycznych ptaków Wielkopolski (na tym obszarze występowało niemal 60% krajowej populacji tego gatunku)*. W latach 80. ubiegłego wieku w samej dolinie Noteci do lęgów przystępowało ponad 170 par, obecnie − kilkanaście i prawie wszystkie gniazdują w granicach obszaru Natura 2000 „Nadnoteckie Łęgi”. W ramach projektu przyrodnicy wyszukują gniazda kulików, prowadzą rozmowy z właścicielami łąk, na których ptaki postanowiły założyć gniazdo i zabezpieczają ich lęgi przed zniszczeniem. Od ubiegłego roku prowadzona jest też sztuczna inkubacja jaj, a ważnym elementem przedsięwzięcia jest edukacja lokalnych społeczności.

Bez pomocy człowieka kulik wielki skazany jest na zagładę − gniazdo zakłada na ziemi, a jego jaja to przysmak lisów i ptaków krukowatych; większość młodych ginie w pierwszych dniach życia, w okresie wodzenia przez rodziców. Prowadzona w Polsce w ubiegłych latach inwentaryzacja i rozpoczęty w tym sezonie monitoring kulika wielkiego nie napawają optymizmem. Więcej o trudnej sytuacji tych ptaków w naszym kraju w następnym numerze Magazynu. Zapraszamy też do odwiedzenia strony internetowej projektu: www.ochronakulika.pl.

Marek Maluśkiewicz
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Nadnoteckie Koło PTOP „Salamandra”

*) Zobacz: Ginący klejnot nadnoteckich łąk − SALAMANDRA 1/2010

Projekt POIS.05.01.00-00-380/12 pn.: „Ochrona kulika wielkiego w kluczowych ostojach gatunku w Polsce” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wybór numeru